Історичне краєзнавство

Керівник гуртка Пулинець Маргарита Анатоліївна, методист Херсонського Будинку дитячої та юнацької творчості

 

 

 

 

Гурток діє на базі Херсонської гімназії №6

 

 

 

Розклад  занять

 

субота - 13.00 - 16.00

неділя - 10.00 - 13.00

Підсумки міського етапу Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина - Україна»

Вихованці гуртка “Літературне краєзнавство” (керівник — Пулинець Маргарита Анатоліївна)  Льода Вероніка, Аллахвердова Мілана, Садовий Ярослав у своїй роботі “Дотик до минулого” (номінація “Духовна спадщина мого народу”) дослідили давній вид художньої творчості українців — іконопис на висушеній рибі. Він був поширений серед чумаків, які в дорозі не могли возити традиційні ікони, але потребували духовного заступництва Богородиці, Ісуса Христа, і тому брали з собою ікони на рибі. Найчастіше використовували камбалу, хоча є згадки про ікону на голові сома. Наразі існує потреба популяризації і відродження цих давніх традицій. 

 

Програма передбачає навчання дітей в гуртках  основного рівня протягом трьох років.

На сьогоднішній день можна констатувати високий рівень зацікавленості учнів історією свого рідного краю. Подібне явище пояснюється станом самоідентифікації, яке проходить кожна людина, а враховуючи політичні реалії сучасної України даний процес набуває особливої потреби та гостроти. Проведення краєзнавчих занять може допомогти учням не лише розширити знання з історії Херсонщини і розвинути вміння критично аналізувати історичні джерела, але й з більшою повагою ставитися до відомих діячів краю, докладати зусилля до збереження історичних пам’яток минулого. З огляду на це, розробка даної програми допоможе педагогам досягти як навчальної та розвиваючої, так і виховної мети – формування свідомого громадянина, патріота своєї держави.

Завдання гуртка "Історичне краєзнавство"

 - ознайомити учнів з політичною історією, соціально-економічним та культурним життям народів, які проживали з найдавніших часів і до сьогодення в межах сучасної Херсонської області, біографіями найвідоміших історичних діячів, - вдосконалити навички з самостійної пошукової діяльності в бібліотеках, музеях та архівах міста, вміння узагальнювати та систематизувати краєзнавчий матеріал; - ознайомити з прийомами збирання письмових, речових та усних джерел інформації, їх обробки та написання учнівських науково-дослідних робіт та творчих проектів, - підготувати гуртківців до виступів на різноманітних історико-краєзнавчих конкурсах; - сприяти вдосконаленню учнями навичок проведення тематичних екскурсій та популяризації знань з історії Херсонщини під час проведення історико-краєзнавчих акцій;

- виховувати почуття поваги до діячів, які зробили важливий внесок в економічне процвітання Херсонського краю, його культурний розвиток, прославили наш край своїми інтелектуальними, спортивними та творчими здобутками,

  - формувати розуміння бережливого ставлення до пам’яток історії та культури, усвідомлення своєї відповідальності за майбутнє Херсонщини.

"Пам'ятки козацтва на Херсонщині"

Мета:

1) ознайомити гуртківців з історією козацтва, культурою та побутом запорожців, видатними ватажками, відображенням козацької тематики у мистецтві,

2) розвивати громадянську, комунікативну, аксіологічну, логічну компетенції, акторські навички, 

3) виховувати любов до України, повагу до її козацького минулого та козаків як символів української нації.

Обладнання: мультимедійна система з проектором, картки із завданнями

Форма проведення:

Список використаної літератури

1) Запорожці. До історії козацької культури / [упоряд. тексту, передм. І. Кравченка ; упоряд. іл. матеріалу Ю. Іванченка]. – Київ: Мистецтво, 1993. – 394 с.

2) Козацький квест «Пропала булава» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://libkor.com.ua/php/fulltext_files/Kozacskiy%20kvest.pdf. – Назва з екрану.

2) Сценарій свята до дня козацтва “Козацькому роду нема переводу” [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://super.urok-ua.com/stsenariy-svyata-do-dnya-kozatstva-kozatskomu-rodu-nema-perevodu/. – Назва з екрану.

3) Ляшко С.І. Козацька слава. Квест [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

oipopp.ed-sp.net › lyashko_s.i._na_sayt.docx. – Назва з екрану.

4) Олена Апанович - Гетьмани України і кошові отамани Запорозької Січі [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  https://history.vn.ua/book/getman.html. – Назва з екрану.

5) Сценарій свята «Козацькому роду – нема переводу» [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  https://erudyt.net/vixovni-zaxodi/den-zahysnyka-vitchyzny/stsenarij-svyata-kozatskomu-rodu-nema-perevodu.html. – Назва з екрану.

 

5) Яворницький Д. Історія запорозьких козаків. – К, 1992.